منو

جمعه, 10 تیر 1401 - Fri 07 01 2022

http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.sam1kh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.324165464kh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.sitekh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.mehrkh-is-127.jpglink
«
»
A+ A A-

نشست تخصصی کتاب‌خوان استان قزوین ویژه بررسی آثار آیت‌الله علامه سید محمدحسین طباطبایی (ره)

با مشارکت انجمن علمی علوم قرآن و حدیث، جهاد دانشگاهی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور "نشست تخصصی کتاب‌خوان استان قزوین ویژه بررسی آثار آیت‌الله علامه سید محمدحسین طباطبایی (ره)"،برگزار شد

 

به مناسبت ایام بزرگداشت علامه طباطبایی و روز کتاب،"نشست تخصصی کتاب‌خوان استان قزوین ویژه بررسی آثار آیت‌الله علامه سید محمدحسین طباطبایی (ره)" با سخنرانی استاد معماری -مدیرگروه علوم قرآن و حدیث-، استاد محمد عرفانی منش و حجت الاسلام رسول شعبانی در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی برگزار شد.
داوود معماری از اعضای هیئت‌علمی دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، بابیان اینکه علامه طباطبایی به‌عنوان یکی از شاخص‌های جهان شیعه به‌ویژه در مباحث تفسیری است اظهار کرد: برای تأثیرگذار بر دیگر افراد باید 3 شاخصه‌ی مهم داشتن علم، عامل بودن و زمان‌شناس بودن را رعایت کرد.
وی افزود: کسی که عالم علوم اسلامی است باید در رشته‌های علوم نقلی و عقلی و در حوزه‌های مختلف اسلامی علم و آگاهی لازم را داشته باشد که علامه طباطبایی در علوم مختلف اسلامی دیدی وسیع داشت.
دکتر معماری به عامل بودن فرد برای تأثیرگذاری بر دیگران تأکید کرد و گفت: باید فرد عالم به آنچه می‌داند باور داشته و عمل کند و خود تجسم آنچه می‌داند باشد که تبلور این شاخصه در علامه طباطبایی کاملاً مشهود بود چراکه به آنچه می‌دانست باور داشت و به‌صورت عینی در رفتار وی قابل‌مشاهده بود.
مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه ادامه داد: یک عالم تأثیرگذار باید زمان‌شناس خوبی باشد تا مطالب را بر اساس نیازهای زمان شناخته و بتواند به سؤالات زمان خود با تطبیق آن با دین اسلام پاسخ دهد.
ایشان علامه طباطبایی را مصداق کاملی از دارا بودن 3 شاخصه مذکور دانست و گفت: اینکه شهید مطهری از شاگردان این عالم بزرگ می‌گوید «من هر چه نوشته و یا گفته‌ام را از علامه طباطبایی آموخته‌ام» سخنی است که نشان‌دهنده تأثیرگذار بودن افکار و اندیشه این عالم در جهان اسلام دارد.
عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، با نگاهی به کتاب «شیعه در اسلام» علامه طباطبایی تصریح کرد: علامه در این کتاب ضمن بررسی مذهب شیعه، به جوانب مختلف آن ازجمله پیدایش، تحولات شیعه، بررسی شاخصه‌های تفکر شیعه و اعتقادات آن را موردبررسی قرار می‌دهد.
وی افزود: از منظر علامه طباطبایی بر اساس کتاب شیعه در اسلام امام سه دیدگاه و وظیفه اساسی بر عهده دارد که عبارت‌اند از «رهبری و ولایت در امور دنیوی»، «مرجعیت دینی» که در آن باید مفسر قرآن باشد و به‌عنوان قرآن ناطق در کنار احیای سنت پیامبر باشد همچنین «هدایت باطنی و معنوی مردم به‌سوی الی الله» را بر عهده داشته باشد.
معماری در پایان خاطرنشان کرد: آثار علامه طباطبایی در روزگاری که دشمنان با حربه‌های مختلف درصدد شیعه هراسی هستند بسیار مفید و کاربردی بوده و می‌تواند برای فهم درست از اسلام و تفکر شیعه مورداستفاده قرار بگیرد.
در بخش دیگر برنامه استاد محمد عرفانی منش از کارشناسان رشته ادبیات به معرفی یکی از آثار ادبی و شخصیت ادبی علامه پرداختند و بیان داشتند : علامه به شعر و شاعری بسیارعلاقه داشت و از اشعار شاعران بزرگی چون سعدی، حافظ و مولانا برای بیان دیدگاه های خود استفاده می‌کرد.  ایشان در ادامه به معرفی و توضیح بیشتر کتاب "ز مهر افروخته" که اشعار علامه طباطبایی در آن جمع آوری شده است پرداختند. 
در ادامه برنامه حجت الاسلام رسول شعبانی از اساتید حوزه علمیه، پیرامون آراء و آثار فلسفی علامه طباطبایی صحبت کردند؛ایشان در رابطه با کتاب "اصول فلسفه و روش رئالیسم" که یکی از آثار مهم فلسفی علامه هست بیان کردند: علامه طباطبایی این کتاب را برای احیای فلسفه به رشته تحریر در آورد که برخی از اصول فلسفه که نیاز جامعه و زمان بود در این کتاب بیان شده است. سپس سایر کتب تالیف شده توسط علامه طباطبایی بصورت تصویری نمایش داده شد.در انتهای برنامه پس از تقدیر از سخنرانان جلسه؛ جوایز نفرات برتر مسابقه کتابخوانی که از طرف انجمن علمی علوم قرآن و حدیث در غرفه انجمن به مناسبت نهمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت برگزار شده بود به خانم الهام صفری-مقطع ارشد علوم قرآن و حدیث- و خانم رویا بهزادی -کارشناسی مترجمی عربی- تقدیم شد.

جشنواره ها و مسابقات

  • 1
  • 2

اولین جشنواره ملی کرسیهای آزاد اندیشی

اولین جشنواره ملی کرسیهای آزاد اندیشی

  زمان برگزاری پاییز 1395      

جشنواره شعر رضوی

جشنواره شعر رضوی

جشنواره شعر رضوی تمدید شد  

معاونت فرهنگی

معاونت فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)

تلفن: 02833901489

فکس:02833901470

آدرس: قزوین، بلوار دانشگاه، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، ساختمان شهید احمدی روشن

گالری


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید