منو

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 - Mon 05 21 2018

http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.sam1kh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.324165464kh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.sitekh-is-127.jpglink
http://farhangi.ikiu.ac.ir/modules/mod_image_show_kh2/cache/picture.mehrkh-is-127.jpglink
«
»
A+ A A-

جنبش دانشجویی ضرورتی اجتناب ناپذیر است

علی مطهری در مراسم گشایش تشکل اسلامی انجمن فرهنگ و سیاست در دانشگاه ، جنبش دانشجویی را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و افزود: البته تاسیس جنبش و تشکل دانشجویی باید مبتنی بر اصول فکری باشد وگرنه ناقص و ابتر خواهد ماند، به گونه ای که در اندیشه های بیگانه هضم شود.
وی اضافه کرد: نمونه هایی از چنین تشکل هایی را می توان در پیش از انقلاب اسلامی سراغ گرفت که با وجود تشکیلات قوی اما به علت نداشتن مبانی قوی فکری، سریع گرفتار اندیشه های التقاطی و بیگانه شدند.
مطهری با بیان اینکه هر جامعه ای گروه های دیده بان دارد، گفت: به طور قطع روحانیت نخستین دیده بانان و دانشگاه، دانشجویان و روشنفکران جامعه نیز هر کدام نقش موثر و دیده بانی خود را ایفا می کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، جنبش دانشجویی را جریانی مستقل، عدالتخواه و زلال برای نقد همیشه قدرت دانست و ادامه داد: در جامعه ما هیچ مقامی غیرقابل نقد نیست و مقام معظم رهبری نیز همواره در سخنان خود به این مساله اشاره دارند.
مطهری در ادامه به آداب نقد اشاره کرد و افزود: تخصص و تسلط بر موضوع، انصاف و دلسوزی و خیرخواهی از جمله آداب نقد بوده و جنبش دانشجویی نیز باید با در نظر گرفتن این موضوع، شرایط نقد را در خود ایجاد کند.
وی با بیان اینکه مصلح اجتماعی ابتدا باید خود صالح باشند، فراغت بیشتر، استقلال، عدالتخواه بودن و فطرت پاک و الهی را نقطه قوت جنبش دانشجویی برشمرد و اضافه کرد: در عین حال غلبه احساسات بر عقل، خطر ابزار واقع شدن برای قدرتمندان نیز از نقاط آسیب دانشجویان می باشد .
مطهری این تصور را که انقلاب اسلامی هیچگاه از مسیر صحیح خود خارج نمی شود را نادرست دانست و گفت: در طول تاریخ نیز انحراف انقلابها از آرمانهای خود به کرات داریم.

 

** مدلی بهتر از دستورات قرآنی و اسلام در خصوص حجاب سراغ ندارم
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد دانشجویی به اظهارات وی درباره حجاب گفت: حجاب نماد جامعه اسلامی و شامل زنان و مردان است و مدلی بهتر از دستورات قرآنی و اسلام در خصوص حجاب سراغ ندارم.
مطهری خاطرنشان کرد: در جامعه اسلامی نهاد خانواده باید مستحکم باشد و راه استحکام آن نیز همین است که روابط زن و مرد بیگانه با یکدیگر باید تعریف شده باشد.
** تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به برجام در مجلس کار درستی نبود
نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: همواره با برجام موافق بوده ام و معتقدم درصد قابل قبولی از آن اجرا شده است و اگر امروز مسئولان ما در سازمان ملل از طرف های مقابل انتقاد می کنند طبیعی است تا طرف مقابل را به حرکت وادار کنند.
مطهری اضافه کرد: تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به برجام کار درستی نبود، بلکه اهرمی سیاسی برای فشار وارد کردن به دولت بود.
وی ادامه داد: درباره توافق نامه ها باید مجلس بر روی کلیات آن بررسی کند، نه اینکه تمام جزییات و اصطلاحات آنها را که شاید ماه ها و سال ها در مذاکرات بر روی آن کار شده را نقد و بررسی کند.
مطهری درپاسخ به انتقاد دانشجویی که چرا دولت هر موضوع و مشکلی را به دولت احمدی نژاد ربط می دهد گفت: حقیقت این است که بسیاری از مسایل کشور به دولت نهم و دهم مربوط است و بی نظمی عجیبی در نظام مالی کشور ایجاد شد و بسیاری از اقدامات وی بدون تحقیق و مطالعه و با هیاهو و هیجان سازی همراه بود.
مطهری همچنین به انتقاد این دانشجو که فتنه 88 هشت ماه آشوب را در کشور ایجاد کرد پاسخ داد: این هشت ماه آشوب نبود، بلکه ابتدا اعتراضی آرام و مدنی بود و بی تجربگی برخی مدیران، موجب شد تا اینقدر تداوم یابد، درحالیکه می شد این مشکل را ظرف چند روز و در فضایی آرام و به دور از هیجان مدیریت کرد.

 

وی درباره تصویب قراردادهای نفتی IPC و موضوع قانون مبارزه با پولشویی FATF در مجلس نیز گفت: اولا آنچه در مجلس تصویب شد قرارداد نفتی نبود، بلکه الگو و چارچوبی برای قراردادهای نفتی تصویب شد تا هر تصمیمی در این زمینه مبتنی بر ضوابط و بر اساس قوانین باشد.
مطهری خاطرنشان کرد: تمام مصوبات دولت باید در هیات تطبیق مورد بررسی قرار می گرفت و این الگو نیز پس از دو بار ارسال به مجلس و بررسی آن در نهایت به تصویب این هیات و رییس مجلس رسید و ابلاغ شد، بنابراین هیچ قراردادی تصویب نشد، بلکه الگوی قراردادهای نفتی تصویب شده است.
مطهری خاطرنشان کرد: درباره fatf نیز که مشتمل بر سه قانون مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و پیوستن به کنوانسیون مبارزه با فساد است 80 درصد کار تصویب و در حال اجرا است و تنها تعدادی از اینها هستند که ممکن است برای ما مشکل ایجاد کند.
وی ادامه داد: در نامه وزیر اقتصاد به این اتحادیه نیز آمده است که 41 اقدام توصیه شده آنها به کشورها چیزی است که پیش از این، هم در قانون ما و هم در قانون اساسی بر آن تاکید شده، اما به هرحال در مواردی مانند موضوع تشخیص تروریسم بین ما و آنها اختلافاتی وجود دارد.
مطهری افزود: این اتحادیه کشورها را از لحاظ این سه قانون به چهار گروه تقسیم کرده که ایران به همراه کره شمالی در دسته چهارم یعنی لیست سیاه که کشورهای پرخطر از لحاظ همکاری اقتصادی هستند قرار دارد، اما فعلا با نامه وزیر اقتصاد کشور ما به مدت یک سال تا هجده ماه از این لیست خارج شده است.
وی در پایان با بیان اینکه ما سال ها از نظام بانکی دنیا بیرون بوده ایم گفت: موارد توصیه شده در FATF مورد توافق ما است و فقط در مواردی اختلاف نظر داریم که بعید می دانم مشکلی برای کشور ایجاد کند.

همچنین در این مراسم سیده حمیده زرآبادی ،نماینده قزوین، البرز و آبیک  از دیگر سخنرانان این همایش بود که با تاکید بر” اهمیت جنبش دانشجویی “گفت:  نظر به اهمیت و جایگاه ویژه دانشگاه و با توجه به نقش مؤثر تشکل‌های دانشجویی، ضرورت سازماندهی فعالیت‌های دانشجویی در راستای پیشرفت و تعالی دانشگاه احساس می‌شود. ضرورتی حایز اهمیت که تاثیر مستقیم آن را در بزنگاه های حساس سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و…. را به کررات مشاهده کرده ایم و این امری غیر قابل کتمان است.

 


وی در ادامه با اشاره به ” سابقه تشکل های اسلامی در جنبش دانشجویی” افزود: از این رو می توان به نقش تشکل های اسلامی که از دیرباز پایگاه و مامنی برای فعالیت های دانشجویی بوده است، اشاره کرد، تشکل های اسلامی که از نیازها و خواسته‏های درونی دانشگاه برآمده‏اند، و با بخشنامه‏های یک روزه‏ی اداری شکل نگرفته‏اند، تا یک شبه پایان یابند؛ از آغاز انقلاب اسلامی و همراه با فراز و فرودهای موجود در انقلتب، تأسیس آن را ایجاب کرد و بر استمرار حضور آن تأکید ورزید و این نهادها را به عنوان واقعیت غیر قابل انکار و حذف در محیط دانشگاه درآورده است و مقام معظم رهبری بارها به  نقش تاثیرگذار آن ها به عنوان اساسی ترین قسمت هایی که می‏توانند اسلام را به دانشگاه ها بیاورند و  بعضا  با حضور  جوانانی که مشغول کار هستند، گاهی نقش شان از استاد، مدیر و مسوولان موثرتر و قویتر و نافذتر است.

دبیر کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلام  “ضرورت ایجاد بستری مناسب برای فعالیت دانشجویی ” اظهار داشت: بدون تردید رسالت حقیقی دانشگاه و نقش آن در اگاهی بخشی و اعتلای فرهنگ در جامعه زمانی به منصه ظهور و بروز خواهد رسید که فضای دانشگاه ها و  مدیریت آن  از آفاتی چون تک صدایی بودن، گسترش فضای منفعلانه، ایجاد اهرم های برای کنترل رفتارهای دانشجویی در بیرون از دانشگاه و فقدان بستری برای دانشجویان تا در چارچوب قانون به فعالیت دانشجویی بپردازند؛ دور باشد.

زرآبادی در ادامه افزود: البته آسیب های چون بازی های سیاسی، خارج شدن از رسالت حقیقی فضای دانشگاهی و دانشجویی که همان حق گویی، اخلاق مداری، تعهد به انقلاب و نظام، خلوص و صداقت، انعطاف پذیری و  حرکت در راستای استقلال و آزادی و همچنین دسته‏بندی های‏سیاسی بیرون از دانشگاه را به داخل دانشگاه آوردند، تهدید ها و آسیب های جدی برای تشکل های اسلامی و دانشجوی به حساب می آیند.

نماینده مردم، قزوین، البرز و آبیک در ادامه، افزود: بسیار خوشحالم که فضای به وجود آمد تا در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، دانشگاهی که سال ها در آن حضور داشته و خود را جزی از آن می دانم، حاضر شوم؛  البته امروز به واسطه آیین گشایش تشکل اسلامی انجمن فرهنگ و سیاست و حضور در جمع دانشجویان فعال، توانمد، اگاه و انقلابی قطعا لطفی دو چندان خواهد داشت .

سیده حمیده زرآبادی همچنین گفت: امید است تشکل اسلامی انجمن فرهنگ و سیاست با حرکت در مسیر صحیح خود و بهره مندی از تفکر و ایده جوانان مستعد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان انجمن و تشکلی قدرتمند به مسیر خویش ادامه دهد. و علاوه بر نقش درون دانشگاهی خود، در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در جامعه نیز به بهترین شکل ممکن ایفای نقش کنند،

جشنواره ها و مسابقات

  • 1
  • 2

اولین جشنواره ملی کرسیهای آزاد اندیشی

اولین جشنواره ملی کرسیهای آزاد اندیشی

  زمان برگزاری پاییز 1395      

جشنواره شعر رضوی

جشنواره شعر رضوی

جشنواره شعر رضوی تمدید شد  

معاونت فرهنگی

معاونت فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)

تلفن: 02833901489

فکس:02833901470

آدرس: قزوین، بلوار دانشگاه، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، ساختمان شهید احمدی روشن

گالری